Pocket History of Poland, publikacja wolontariusza EVS

Pocket History of PolandPocket History of Poland to książka wydana przez naszego byłego już wolontariusza EVS. Pamiętacie Darka? Darek brał udział w naszym projekcie wolontariatu europejskiego pt. “Tale of the two cities”. Spędził 5 mięsiecy w Camara de Lobos, na Maderze w organizacji  Teatro Metaphora – Associação de Amigos das Artes. Chcecie sobie przypomnieć, co tam robił? Warto zerknąć w nasz archiwalny artykuł: Rezultaty projektu EVS Tale of the two cities.To tam narodził się pomysł na publikację, po przeprowadzeniu serii warsztatów na temat historii naszego kraju.

Darek Wziął udział w projekcie EVS. Dziś jest autorem najkrótszej historii Polski. Może czas na Ciebie? Może też zdecydujesz się wyjechać na swój projekt Wolontariatu Europejskiego? Może, tak jak Darek, odnajdziesz pomysł na siebie. Zapraszamy na naszą stronę, może czekamy właśnie na Ciebie: Aktualne nabory.

A jeśli jeszcze Cię nie przekonaliśmy, to zachęcamy do przeczytania wywiadu z Darkiem i oczywiście zakupu jego książki w księgarniach. Jest już dostępna! My już mamy… Wy też musicie ją mieć. Życzymy przyjemnej lektury!

Jesteś przykładem, że można dobrze wykorzystać czas w trakcie programu EVS?

To czy „dobrze” wykorzystałem swój udział w EVS powinienem zostawić do oceny organizatorom, którzy umożliwili mi udział w projekcie. Teraz, wraz z wydaniem książki, taką ocenę zostawiam również czytelnikom Pocket History of Poland. Myślę jednak, że zadania do których się zobowiązałem w trakcie projektu wykonałem najlepiej względem swoich możliwości. Z kolei książka jest wynikiem dużej pracy i zaangażowania w całokształt publikacji. Czas na Maderze chciałem wykorzystać na maksa, podobnie jak wyciska się pomarańczę do przygotowania ponchy, lokalnego drinku na wyspie.

Które z inicjatyw w trakcie projektu były dla Ciebie największym wyzwaniem?

Każda z inicjatyw była wyzwaniem na swój sposób. Zadania z zakresu promocji były łatwe z racji mojego poprzedniego doświadczenia. Poprzeczka pojawiła się wyżej, kiedy zostałem poproszony o przeprowadzenie panelu dyskusyjnego na temat platformy e-learningowej, którą organizacja uruchomiła wraz z partnerami z różnych części Europy. Największym wyzwaniem okazało się jednak stworzenie cyklu spotkań o Polsce. Biłem się w głowę jak tu ładnie przedstawić dzieję naszego kraju.

Nie mogło być to aż tak trudne? W końcu to ten cykl wykładów stał się inspiracją do napisania kieszonkowej historii Polski.

Opowiedzenie o pierwszych krokach na drodze ku powstaniu państwa polskiego nie było takie trudne. Podobnie jak przeprowadzenie słuchaczy przez czasy Jagiellonów do wolnej elekcji, aż do powstania II RP. Przedstawianie tych okresów naszych dziejów, tu posługując się cytatem z filmu In the loop, było raczej easy-peasy-lemon-squeezy. To co działo się z Polską po zakończeniu II wojny światowej było dla mnie difficult- difficult- lemon- difficult do opowiedzenia. Miałem dylemat jak się za to zabrać. Nasza historia, przede wszystkim ostatnie sto lat to wcale nie taka łatwa spraw. Szczególnie kiedy weźmie się pod uwagę dwa spojrzenia na to co się wydarzyło.

Jak sobie z tym poradziłeś?

Myślę, że całkiem dobrze, bo wykłady zostały pozytywnie przyjęte. Nie jestem historykiem stąd też prezentacja była niestandardowa. Słuchacze zadawali wiele pytań i to właśnie oni zasadzili w mojej głowie pomysł na wydanie krótkiej książki o Polsce. Publikacji, która jak to określili: byłaby zbawienna dla zrozumienia naszego kraju. Więc o to jest! Pocket History of Poland. Książka w której opowiadam historię naszego kraju as if przy kuflu piwa. Na luzie.

Konsultując pracę z dr Anitą Prażmowską z wydziału Historii Międzynarodowej w London School of Economics, uświadomiłem sobie, że dwa ostatnie rozdziały, w których staram się̨ wytłumaczyć́ naszą współczesność́, mogą̨ być́ szczególnie lubiane przez bardziej „umownie konserwatywne” kręgi w Polsce. Co – ku sprostowaniu – nie było moim celem. Jednak książka jest dedykowana przede wszystkim obcokrajowcom. I powinna być́ źródłem ciekawych faktów historycznych i dobrze nam znanych legend, które kształtowały Polskę̨ i Polaków. Ale także jako głos, który opisuje sytuację w Polsce. Znów, to ostatnie wyszło samoistnie.

 

Dlaczego mam polecić́ twoją książkę̨ znajomym z zagranicy?

To chyba najkrótsza wersji naszej historii, kiedykolwiek napisana. Edycją językową zajął się̨ Josef Butler, historyk z Londynu, który zadbał by tekst był jak najbardziej atrakcyjny dla anglojęzycznych czytelników. W

 książce są też kapitalne ilustracje Małgorzaty Starszak. A poza tym, jestem fanem krótkich książek, na przykład tych Marka Forsyth’a, czy ostatniego bestselleru Jamesa Hawes’a. I tu oczywiście nie stawiam się̨ w jednym szeregu z tymi panami. Mam nadzieję, że kieszonkowa wersja historii Polski znajdzie swoich czytelników.

Pocket History of Poland. Pocket History of Poland, Pocket History of Poland. Pocket History of Poland, Pocket History of Poland.

Autor książki: Dariusz Sirko

Wywiad przeprowadziła Natalia Germanek, koordynatorka wolontariatu w FRSP.

Pocket History of Poland