FRSP pozyska dotacje na ogromne inwestycje

FRSP pozyska dotacje na ogromne inwestycjeFundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego otrzymała bardzo poważne zlecenia od przedsiębiorców, także zagranicznych. Powierzyli nam oni zadanie pozyskania dotacji na ogromne inwestycje,  które mają być zlokalizowane na terenie województwa śląskiego.  Wszystkie te przedsięwzięcie mają na celu rozwój przedsiębiorstw poprzez budowę nowych hal fabrycznych i zakup innowacyjnych maszyn. Łączny koszt tych inwestycji przekracza  35 milionów złotych, a pracę dzięki nim znajdzie  kilkadziesiąt osób.


Pierwsza z fabryk zlokalizowana ma być na terenie powiatu pszczyńskiego. Środki pieniężne na ten cel pochodzić mają z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój poddziałania 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne. Budżet projektu opiewa na 1 milion złotych i składają się na niego zakup działki, budowa hali fabrycznej o powierzchni 400 m² oraz zakup maszyny innowacyjnej pod kątem technologicznym. Firma działa w branży fleksograficznej. Przygotowaniem wniosku zajmuje się zespół złożony z doradców naszej Fundacji.

Pierwotnie inwestor zaproponował lokalizację na działce  będącej w jego posiadaniu, lecz uwarunkowania nie dają możliwości budowy fabryki na tym terenie. W związku z tym powierzono nam także doradztwo w zakresie pozyskania odpowiedniego gruntu. W tym temacie wykorzystujemy nasze kontakty w samorządach i udało nam się przedstawić inwestorowi kilka propozycji.

Również z tego samego działania pozyskiwać będziemy dotację na wdrożenie innowacji w przedsiębiorstwie mającym siedzibę w województwie opolskim, które zajmuje się produkcją włókna lnianego i konopnego. W tym przypadku celem projektu jest zakup innowacyjnej maszyny, która produkowana jest w Belgii. Budżet projektu wyniesie 600 tysięcy zł. Kolejny zespół naszych doradców rozpoczął już pracę także nad tym wnioskiem.

Kolejna inwestycja to hala dla firmy z branży automotive, a dokładnie lakiernia z innowacyjną linią technologiczną.  Nowa hala zlokalizowana ma być obok aktualnie działającego już, polskiego oddziału firmy wywodzącej się z Niemiec. Zbudowana zostanie na terenie wchodzącym w skład Sosnowiecko-Dąbrowskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.  Koszt inwestycji jest znacznie większy niż poprzedniej hali, bo oszacowany  został na blisko 10 milionów złotych.  Dla klienta przygotowaliśmy 4 propozycje konkursów, które dają możliwość pozyskania takiej kwoty, a które dopuszczają udział dużej firmy. Wszystkie te konkursy ogłoszone będą w ramach  Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Zdecydowanie największą i zakrojoną na największą skalę inwestycją jaką obsługujemy jest budowa fabryki produkującej kosmetyki i produkty higieny osobistej. Inwestorem jest firma, będąca liderem światowego rynku w tej branży, a która dopiero chce wkroczyć do Polski, gdyż na chwilę obecną ma w naszym kraju jedynie swoje przedstawicielstwo. Całość przedsięwzięcia oszacowane zostało aż na 25 milionów zł. Rola Fundacji przy tej inwestycji jest kompleksowa – zajmujemy się zarówno pozyskaniem odpowiedniego gruntu dla firmy, w czym wspomaga nas Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, konsultacjami prawnymi dotyczącymi formy działania firmy w Polsce i oczywiście możliwości pozyskania kapitału na budowę i wyposażenie fabryki.  Jest to największe przedsięwzięcie, którego obsługę powierzono nam w całej historii Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego, lecz można bez wahania postawić tezę, że będzie ono miało wpływ na gospodarkę nie tylko województw śląskiego, ale nawet i całego kraju.

Ze względu na zobowiązanie do zachowania tajemnicy handlowej nie podajemy nazw firm.