“A-Team” czyli podsumowania nadszedł czas

Jeszcze kilka miesięcy temu “A – Team” tylko projektem na papierze, zlepkiem słów i pięknych założeń, potem mozolnej pracy podczas przygotowań aż w końcu nadszedł czas jego realizacji. Teraz, gdy uczestnicy wrócili do swoich domów, a emocje już opadły przyszedł czas na podsumowanie. Posłuchajcie

a-team logo

W kwietniu usłyszeliśmy dobre nowiny z Narodowej Agencji , że nasz projekt wymiany młodzieżowej pt. “A-team” został zaakceptowany do realizacji, w ramach konkursu wniosków Programu Erasmus+. Chcecie przypomnieć sobie początki? Zapraszamy do naszego poprzedniego artykułu “A-Team”.
A potem się zaczęło… wyszukiwanie biletów lotniczych przez naszych uczestników z Katalonii i Szkocji, rezerwowanie noclegów, zadbanie o wyżywienie trzydziestu trzech młodych osób przez siedem dni naszej wymiany, załatwianie sal gdzie miałby się odbyć zajęcia, dogrywanie terminów z trenerami i szkoleniowcami i wiele wiele innych organizacyjnych spraw o które zadbała liderka grupy Śląskiej – Aleksandra Skrabel (która była sprawczynią całego zamieszania) ze wsparciem załogi FRSP.

27 sierpnia dołączyła do nas kolorowa ferajna ze Szkocji, Katalonii i lokalna ze Śląska, która zabawiła w Katowicach do 4 września. Nadszedł czas integracji w urokliwym Nikiszowcu, uczestnictwa w warsztatach tanecznych prowadzonych przez Katalonkę Ivette Alonso Lopez oraz teatralnych pod przewodnictwem szkockiego reżysera Frasera MacLeod’a.
Uczestnicy aktywnie brali udział we wszystkich działaniach i stworzyli wspólnie przedstawienie teatralne poruszające kwestie tolerancji, łamania stereotypów. W przedstawieniu pada zdanie wypowiadane przez uczestników w różnych językach: “Choć mogłoby się wydawać, że jesteśmy inni – jemy, śpimy, pracujemy… Wszyscy jesteśmy tacy sami!”. Nasi uczestnicy zobaczyli że mogą stworzyć coś niezwykłego współpracując z innymi młodymi osobami, dzięki czemu rozbudzona została ich inicjatywność i przedsiębiorczość.
Młodzież czerpała pełnymi garściami z edukacji pozaformalnej – siłą napędowa byli oni sami, dzielili się swoimi umiejętnościami, doświadczeniami i poglądami. W ten sposób stworzyli własne przedstawienie, własną choreografię, własne prezentacje, które zostały pokazane podczas debaty.  Mieli okazję na poznanie “żywej kultury”, obyczajów, mentalności oraz opinii rówieśników na tematy związane z wspólną dla nich zależnością, którą jest odrębność. Zarówno choreografia taneczna (łącząca wszystkie elementy tańców regionalnych Szkotów, Katalończyków i Ślązaków) jak i przedstawienie teatralne zaprezentowane zostały podczas wydarzenia pt. “Targi Kultur”

Debata “Autonomy – the urge to direct our own lives” odbyła się w auli wydziału Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w Rybniku. Składała się z kilku części:
– zapoznania uczestników z tematyką i celami wymiany,
– zaprezentowania wszystkich vlogów stworzonych przez jednego z uczestników grupy śląskiej,
– prezentacji stworzonych przez uczestników danej narodowości o historii i działaniach autonomicznych swojego regionu
– debaty panelowej, której uczestnikami byli: Marcin Germanek – prezes organizacji koordynującej projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego, Szczepan Witaszek – członek Ruchu Autonomii Śląska, Fraser MacLeod – reżyser ze Scottish Youth Theatre oraz Daniel Blasi – lider grupy katalońskiej. W debacie udział wzięli uczestnicy wymiany A-Team oraz uczniowie trzech klas licealnych o profilach dwujęzycznych i nauczyciele z I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku.

Oprócz głównych, przewidzianych działań nasi uczestnicy w ramach przygotowań mieli okazję wziąć udział w warsztatach dancehallowych (trenerzy: Daria Stasiak oraz Mariusz Tekiel), Warsztatach komunikacji i wypowiedzi publicznych (trenerka: Agata Otrębska), zorganizowali własne wieczorki kulturalne, odwiedzili Muzeum Śląskie w Katowicach oraz wzięli udział w zorganizowanej grze miejskiej mając możliwość lepiej poznać Katowice i Śląsk od strony historycznej i kulturalnej.

Czujecie niedosyt? Obejrzyjcie wszystkie vlogi Marcina, zalajkujcie fanpage “A-Team” i dowiedzcie się więcej. Zobaczcie też naszą fotorelację:

erasmus+logo małe