Podsumowanie projektu EVS “Step to the future”

Erasmus-map---CopyPodsumowanie projektu EVS “Step to the future” , w którym udział wziął wolontariusz Paweł Szyk. Działał on w instytucji “Nizhny Novgorod regional children’s library” pod opieką organizacji SFERA.  Paweł miał okazję promować kulturę europejską i uczyć języka angielskiego najmłodszych.

Spędził pełny rok w Rosji, od marca 2017 do stycznia 2018.

Podczas swojego projektu Paweł regularnie organizował lekcje języka angielskiego dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat. Pomagał dzieciom w odrabianiu prac domowych i prowadził klub języka angielska, aby rozwijać wśród najmłodszych umiejętności komunikacyjne w obcym języku.

Bardzo ważną częścią projektu Pawła było zorganizowanie prezentacji języka i kultury polskiej, gdzie dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o polskiej tradycji, np. jak Polacy obchodzą Wielkanoc. Paweł przygotował nawet tradycyjny wielkanocny obiad dla innych wolontariuszy EVS z Włoch i lokalnych wolontariuszy z Niżnego Nowogrodu.

Wolontariusz pomagał organizować wystawy książek w językach obcych, ponieważ pracował głównie w dziale literatury zagranicznej.
Aktywnie wspierał pracowników biblioteki podczas innych wydarzeń i budował z nimi bardzo dobre relacje, szczególnie ze swoją koordynatorką projektu, Liudmilą Viktorovną, co było bardzo ważne, aby panowała pozytywna atmosfera podczas projektu.

Paweł zorganizował również SOLYANKA TEEN event dla dzieci w bibliotece. SOLYANKA TEEN to spotkanie językowe z native speakerami, którego głównym celem było zachęcenie dzieci i młodzieży do nauki języków obcych. Wydarzenie w bibliotece było bardzo udane, a Paweł był jednym z jego inicjatorów. Ponadto pracował jako wolontariusz podczas Spotkania Językowego SOLYANKA dla studentów lokalnych uczelni.

Podsumowując Paweł zorganizował:

-SOLYANKA TEEN  event(Maj 2017, 80 uczestników, głównie uczniów z lokalnych szkół)
-SOLYANKA Language Meetup ( organizowane od marca do listopada 2017, uczestnictwo ok. 250 osób w każdym miesiącu, grupy docelowe: studenci
i dorośli)
-Organizowanie zajęć języka angielskiego dla dzieci (do marca do grudnia 2017, ok. 40 uczestników)
-Klub gier planszowych (autorski pomysł Pawła realizowana od marca do grudnia 2017 , uczestnictwo ok. 45 osób)
– Zorganizowane 4 wystawy książek w bibliotece (udział ponad 100 osób)
– Wakacyjny klub hobby “Young Poliglot” (ok 15-20 uczetsników)
– inne wydarzenia np:  Communicate without borders!,  „I love reading” event (uczestnictwo w sumie ok. 300 osób)

Więcej dowiedzieć możecie się z prezentacji o tym co Paweł robił w “Nizhny Novgorod regional children’s library”:

oraz wysłuchać samego Pawła na temat tego czy warto wyjechać na EVS:

Paweł miał nawet okazję udzielić wywiadu telewizji: Wywiad