Podobieństwa w różnorodności – podsumowanie projektu wymiany młodzieżowej

Podobieństwa w różnorodności był projektem wymiany młodzieżowej sfinansowanym ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Partnerami w projekcie były organizacji  ukraińska Center for Euroinitiatives oraz organizacja polska Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego. Partnerami lokalnymi współpracującymi z organizacją FRSP były: Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach i Powiatowy Zespół Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu.

Grupa polsko-ukraińska spotkała się w Poroninie  17.09-26.09. 2018. Spędziła razem 10 bardzo owocnych dni, które wiązały się z wyrzeczeniami i ciężka pracą. To był na prawdę intensywny czas dla młodzieży. Zajęcia zazwyczaj zaczynały się od 10:00 rano i kończyły ok. 23:00 z przerwami na obiad i kolacje oraz dwie tzw. coffee break (ok.20 min). Wszystkie zajęcia i warsztaty poprzedzał krótki Energizer. Kiedy polscy uczestnicy dotarli na miejsce , nasi ukraińscy sąsiedzi już czekali na nich na miejscu i przywitali ich z uśmiechem. Młodzież przez cały okres wymiany dzieliła pokoje wieloosobowe i przemieszana była ze względu na narodowość (Polacy mieszkali z Ukraińcami).
Pierwsze 2-3 dni polegały głównie na poznaniu się lepiej nawzajem (by rozluźnić atmosferę) i dobrej zabawie. Był też czas na budowanie zespołu tak by kolejne zaplanowane aktywności były łatwiejsze do realizacji. Bez zgranej drużyny, nie byłoby to możliwe. Uczestnicy stworzyli też rodziny, w których wykonywali wspólnie tzw. ‘family tasks’ (zadania domowe), np. zbieranie naczyń, robienie herbaty, dyskretne komplementy.

Potem zaczął się czas ciężkiej pracy. Uczestnicy rozpoczęli od zajęć na temat kultury – czym w ogóle jest, co ją tworzy i kto ma prawo ją tworzyć. Omówili wiele aspektów; które części kultury widać, które są niewidoczne gołym okiem oraz najważniejsze – czy warto oceniać kogoś ze względu na inną narodowość, inne poglądy czy odmienny wygląd.
Wieczorem odbył się ukraiński wieczór. Uczestnicy mieli okazję poznać ukraińską kulturę, poznać namacalnie, dotknąć, zobaczyć, usłyszeć, a nawet zasmakować. Gospodarze byli barwnie ubrani, nauczyli polską grupę tańca ukraińskiego, zaśpiewali piosenkę oraz sprawdzili ich wiedzę o Ukrainie. Skończyło się miłym poczęstunkiem, na którym Polacy mogli skosztować chałwy z Ukrainy.

Nadszedł kolejny dzień, rozpoczął się on warsztatami z tematyki stereotypów. Polska grupa musiała wypisać wszystkie stereotypy na temat Ukrainy i na odwrót, ukraińska grupa o Polsce i Polakach.
Uczestnicy wzajemnie mogli je potwierdzić lub obalić, co pozwoliło im poznać się bardziej, np. polska dieta wcale nie opiera się głównie na cebuli i nie kradniemy samochodów z Niemiec! 🙂 Dlatego wiemy, że stereotypów nie warto słuchać. Młodzież mogła się wczuć w różne role w zabawie w autobus (bezdomny, Cygan, wojskowy, itd.). Jaki był cel tej gry symulacyjnej? Pokazać, że nie mamy się skupiać na nas samych podczas rozmowy, a na odbiorcy. Podobna symulacja została przeprowadzona podczas historii o 3 krajach. Zadanie okazało się bardziej refleksyjne niż można byłoby się tego spodziewać. Otóż każdy losował krainę, do której należy. Jedna z nich została zniszczona i mieszkańcy zostali uchodźcami. Dwa pozostałe kraje musiały decydować kogo przyjąć, kogo nie. Kto może się okazać wrogiem, a kto sprzymierzeńcem? Z początku uczestnicy myśleli, że gra nie ma większego sensu poza zabawą. Jednak okazała się lustrem na rzeczywistość, mogli poczuć strach przed
brakiem schronienia lub odpowiedzialność przed nowymi imigrantami.Wieczorem uczestnicy wspólnie zaczęli przygotowywać  się do Flash Mob`u, który wykonali następnego dnia na Krupówkach kilkukrotnie. Flashmob był naszą własną inicjatywą z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju (21/09).  Był też czas na rozgrywki gry miejskiej, na odpoczynek i zwiedzanie.

Podczas kolejnego dnia młodzież miała szansę sprawdzić swoją kreatywność tworząc rysunki, komiksy i przeróżne historyjki. Był też czas na refleksję i wymienienie się odczuciami związanymi z Flash Mob`em. Na koniec dnia odbył się polski wieczór, który grupa polska przygotowała po zajęciach. Uczestnicy urządzili…tradycyjne polskie wesele, by ich ukraińscy koledzy mogli zobaczyć jak towarzyskim narodem jesteśmy i jak bardzo lubimy się bawić.
Wszystkie zajęcia, aktywności, warsztaty miały na celu jedno… zbliżenie do siebie uczestników a tym samym obu nacji.

Następnie przyszła pora, by wziąć się za to, co jest owocem naszego projektu czyli za tworzenie gra planszowej. Wiązała się ona z ogromnym wysiłkiem i mobilizacją, by poszło jak najsprawniej.
Gra jest w formie quizu na temat Polski i Ukrainy. Uczestnicy wspólnie uzgodnili  z jakiego obszaru tematycznego  mają być pytania. Dobrali się w grupy i zaczęła się praca. Po
ułożeniu pytań wymyślili treści kart “Chances” i “Black Box” (które są jak szanse i niespodzianki w “Eurobussinnes”) oraz opis postaci-pionków. Zajęło to sporo czasu, wszystko musiało być dopięte na ostatni guzik. Następnie nieco trudniejsza część – Polacy tłumaczyli swoje pytania na ukraiński, a Ukraińcy na polski. Dzięki słownikom internetowym poszło w miarę szybko.
Wieczorem uczestnicy urządzili sobie Just Dance! (w tym miejscu można tylko dodać, że tańce uczestnicy urządzali codziennie i pomimo ogromnego zmęczenia i senności znajdywali y czas i siłę, by wspólnie potańczyć i dobrze razem się pobawić, jak najlepiej wykorzystać wspólnie spędzony czas). Nazajutrz młodzież musiała wykonać najtrudniejszą rzecz, jaką było sprawdzanie wszystkich pytań. Niektóre pytania słowniki tak przetłumaczyły, że ciężko było zrozumieć o co w ogóle w nich chodziło. Dzięki współpracy i skupieniu dali radę! Efekt na prawdę powala! Z resztą przekonajcie się sami. Grę można pobrać za darmo i zagrać w każdej chwili.

Młodzież miała również okazję zaprezentować owoc swojej pracy w lokalnej szkole. Dziękujemy za gościnność Szkole Podstawowej im. H. Marusarzówny w Zębie. 

Nadszedł dzień pożegnania – najsmutniejszy czas. Nikt nie spodziewał się, że uczestnicy tak się zżyją. Polska młodzież jednak już wie, że gdyby nie miała gdzie się podziać w Ukrainie, to mają na kogo liczyć i z wzajemnością. Dla wszystkich było to jak opuszczenie rodziny.

Na koniec chcielibyśmy Was zachęcić do zajrzenia na fanpage na Facebook’u: Similarities in diversity. Tam możecie zobaczyć więcej na temat polsko-ukraińskiej wymiany, okiem naszych uczestników. A także prześledzić dokumentację zdjęciową zebraną podczas wymiany młodzieżowej:

PLANSZA DO GRY (do pobrania i wydruku w formacie A3): 

Okładka gry:

 

 

 

 

 

 

Do pobrania również:

 

 

Autor tekstu: Natalia Germanek i Nicola Orędarz(LO Gilowice).

 

Projekt pt. ”Podobieństwa w różnorodności” sfinansowany został ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Organizacją koordynującą była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego a organizacją partnerską ze strony ukraińskiej CENTER FOR EUROINITIATIVES.
Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób

 

 

 

 

 

Podobieństwa w różnorodności, Podobieństwa w różnorodności. Podobieństwa w różnorodności. 
Podobieństwa w różnorodności, Podobieństwa w różnorodności. Podobieństwa w różnorodności, Podobieństwa w różnorodności, Podobieństwa w różnorodności.