Relacja z EVS w Archipelagos

Relacja z EVS w ArchipelagosRelacja z EVS w Archipelagos to propozycja lektury dla tych którzy chcieliby spędzić czas na wolontariacie w Grecji. Dominika i Bogna, nasze wolontariuszki są już prawie na półmetku swojej przygody w organizacji Archipelagos  Institute of Marine Conservation Marine Research Base.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wrażeniami i zdjęciami z pobytu dziewczyn.

Dziś mija piąty miesiąc pobytu w Archipelagos na Greckiej wyspie Samos. Początek na pewno nie był najłatwiejszy w związku z nowym miejscem zamieszkania barierą językową czy nową pracą ale większość  już za mną.

Mieszkam w małej wiosce Mesokampos, baza  oddalona może 5 metrów od morza z okna malowniczy widok na turecki szczyt.  Do najbliższego miasteczka niecała  godzina spaceru.Wolontariuszy w obecnej chwili prawie 50 choć na początku marca było nas może 20 i to nie tylko z Europy. Różnice kulturowe szczególnie  zauważalne jeśli chodzi o greckie zachowania, ich  5 minut  to 15, pól godziny to już dwie a “później” zazwyczaj sie kończy na dniu następnym.

Prawie każdy dzień zaczyna się tak samo o 9 wszyscy rozpoczynają pracę w biurze. Na początek codzienne obowiązki związane z czystością w kuchni, ogrodzie itp. po czym wszyscy idą w swoją stronę. W instytucie pracuje wiele grup : morska, ssaków morskich, media, GIS, microplastic, odnawianej energii oraz moja lądowa. I tak też oczekuje się od nas pracy w grupach nawet jeśli projekt jest indywidualny. Kilka razy uczestniczyłam w rannym obserwowaniu ptaków oraz nocnych poszukiwaniach kameleonów w ciągu dnia też zdarzają się wyjścia w związku z pracą badawczą na temat  gadów czy pozostawianiu kamer pułapek na szakale. Czasem ktoś przyniesie małe zwierzę z uszkodzoną  częścią ciała czy też  porzucone przez rodziców i wtedy bierzemy je pod swoją opiekę. Nie ukrywam że zdarzają się też dni spędzone w biurze na nierobieniu niczego, oczekiwaniu na spotkanie z szefami, sprzęt lub pogodę niezbędne do wykonania projektu.  Zdarza się również możliwość  pomocy innym grupą w pilnowaniu miejscowej foki -Argiro oraz  badań delfinów na łódce. W wiosennym okresie zajmowałam się kolekcjonowaniem roślin do zielnika wyspy, przy wypadach w tym celu łatwo było otrzymać pomoc innych wolontariuszy  i zintegrować się.

Na pewno czas wolny spędzony z nimi będzie najlepszym wspomnieniem z tej wyspy. Urokiem tej wyspy jest to, że można coś znaleźć zarówno dla miłośników gór i morza. Wspinaczka na najwyższy szczyt , wynajęcie łodzi z miejscowym kapitanem, piesze spacery  z pięknym widokiem, skakanie z klifów, pływanie kajakiem, wycieczki rowerowe czy po prostu wspólne wyjście na wyśmienitą grecką kolację będą niezapomnianymi momentami z tej wyspy.

Autor tekstu: Dominika Chłopek

Autor zdjęć: Dominika Chłopek i Bogna Zgłobisz

Relacja z EVS w Archipelagos