Relacja z EVS w Albanii to relacja naszych wolontariuszek Ewy i Karoliny. Dziewczyny działają w organizacji Projekte Vullnetare Nderkombetare w miejscowości Tirana w ramach projektu pt. “Against marginalization”. Więcej dowiecie się od nich. Zapraszamy do lektury.
Jesteśmy wolontariuszami EVS i realizujemy nasz projekt w Tiranie w Albanii. Albania jest to kraj pełen niespodzianek, codziennie odkrywamy coś nowego i zaskakującego.
Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić, a pewne niewygody są rekompensowane przez wielkie zalety tego kraju, takie jak niesamowita gościnność, otwartość mieszkańców i piękne krajobrazy.
Pracujemy w organizacji PVN – Projekte Vullnetare Nderkombetare (International Voluntary Projects, PVN). Do naszych zadań należy przybliżenie lokalnej społeczności, głównie młodzieży, zagadnień związanych z prawami człowieka. Prowadzimy warsztaty i zajęcia w szkołach, świetlicach oraz w ośrodku dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia te mają między innymi na celu rozbudzenie ciekawości na świat i inne kultury, przybliżenie nowych możliwości związanych z zaangażowaniem w działalność społeczną oraz pomagają w odnalezieniu inspiracji i podtrzymaniu motywacji do realizacji swoich pomysłów.
W ostatnim czasie przygotowywałyśmy z młodzieżą gimnazjalną przedstawienie, łączące w sobie elementy kultury albańskiej, polskiej oraz irlandzkiej. Początkowo grupa z którą pracowałyśmy podchodziła do tego sceptycznie, ale wraz z rozwojem projektu ich zaangażowanie rosło i było to jednocześnie jedno z pierwszych doświadczeń, które uświadomiło nam, że bariera językowa nie jest znaczącą przeszkodą do podjęcia wspólnej inicjatywy.
Z okazji dnia kobiet 8 marca przygotowałyśmy dla dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej warsztaty dotyczące stereotypów związanych z rolą kobiety w kontekście wykonywanego zawodu.
Oprócz działań w terenie, dwa dni w tygodniu poświęcamy na pracę w biurze – prace administracyjne, nauka pisania projektów, tworzenie baz danych, przygotowywanie materiałów edukacyjnych. Raz w tygodniu uczęszczamy na lekcje albańskiego, który wciąż jest dla nas niezwykle trudny do opanowania, ale z każdym dniem radzimy sobie coraz lepiej.
Niekwestionowaną zaletą wzięcia udziału w programie EVS jest poznanie wolontariuszy z różnych stron świata, co daje możliwość poszerzania horyzontów na temat innych kultur i pomaga w rozwoju zdolności językowych. Wolny czas poświęcamy na podróże, nie tylko po Albanii, ale także po innych krajach na Bałkanach.
Autorzy tekstu i zdjęć: Ewa Mikołajczyk, Karolina Kołodzieczyk