W minionym czasie 4 stażystów z Katalonii miało szansę zdobywać doświadczenia zawodowe na terenie Polski. Jakie były tego rezultaty? Okazało się, że nadspodziewanie dobre. Zapraszamy do przeczytania krótkiego podsumowania projektu TLN.
W okresie od kwietnia do lipca 2022 r. na terenie Śląska i Zagłębia gościło 4 stażystów rodem z Katalonii, którzy u lokalnych pracodawców zdobywało swoje, często pierwsze, doświadczenia zawodowe.
Projekt zaczął się z dość dużymi trudnościami, ponieważ ze względu na wybuch wojny część kandydatów zrezygnowało z udziału i finalnie z 7 osób przyjechało do nas 4 panów: Arnau, Alberto, Xavi i Carlos. Na zdjęciu poniżej ze swoją koordynatorką i mentorką Emilią Kotajny.
<p style=”text-align: justify;”>Panowie rozpoczęli swoje staże u różnych pracodawców i na różnych stanowiskach. Arnau zdobywał doświadczenie zawodowe jako lektor i nauczyciel w szkole językowej Hola Mola w Sosnowcu. Alberto trafił do firmy szkoleniowej Frikon z Bierunia, a po pewnym czasie przeszedł do Stowarzyszenia Aktywne Kobiety z Sosnowca. W obu przypadkach pełnił role typowo administracyjne. Xavi podjął staż w Muzeum Zamkowym w Pszczynie jako opiekun wystawy. Carlos z kolei jako trener personalny swój staż realizował w Studiu Treningu Personalnego Jagoda Team w Tychach.</p>
Staże trwały 3 miesiące. Niezbyt długo, ale intensywnie. Panowie pracowali na pełnych obrotach, a czas wolny wypełniały im wycieczki i zajęcia kulturoznawcze. W ramach projektu TLN Mobilcat FRSP miało bowiem obowiązek zorganizować 7 wycieczek dla stażystów. I tak odwiedzili oni m.in Muzeum Śląskie, Zamek i Skansen w Pszczynie, Auschwitz-Birkenau czy ścieżki Beskidu Śląskiego.
<pre class=”skladnia”></pre>
A jaki był efekt projektu? Otóż wszyscy panowie, którzy pomyślnie zakończyli udział w projekcie otrzymali oferty pracy! Mało tego. Aranu aż dwie. A jak potoczyły się ich dalsze losy? Wspomniany Arnau podjął pracę w szkole publicznej w Katalonii, gdzie uczy swojej ukochanej historii. Ale nie zapomniał o Hola Mola i tam też od czasu do czasu prowadzi zajęcia jako lektor języka Hiszpańskiego. Xavi został w Muzeum w Pszczynie i teraz macie szansę na to, że to właśnie on będzie was oprowadzał po tym wspaniałym Zamku. Alberto wrócił do Hiszpanii i kontynuuje studia prawnicze – chce zostać sędzią.
Wszystko to dzięki współpracy z naszym wieloletnim partnerem, czyli Fundacio Calalunya Volontaria z Barcelony, która jest liderem projektu. Sam projekt zaś współfinansowany jest przez Unię Europejską oraz Rząd Katalonii.
Bardzo dziękujemy organizacji FCV, że powierzyła nam rolę partnera w Polsce, organizatorom staży, że zechcieli z nami współpracować i dzielić się wiedzą ze stażystami, Emilii że podjęła się roli koordynatora, a samym stażystom za to, że nie podjęli wyzwanie i zdobyli doświadczenia. Jak czas pokazał – opłacało się.