Przedstawiamy kolejną możliwość dla pracodawców. Od zeszłego miesiąca mogą się oni starać o bezzwrotną pomoc, która ma służyć ochronie miejsc pracy.
Od 1 lutego 2015 roku przedsiębiorca prowadzący działalność związaną z handlem, przetwórstwem, transportem, uprawą rolną lub chowem i hodowlą zwierząt, a także wynikającymi z tej działalności usługami, który stracił na krajowych lub zagranicznych rynkach towarowych, a produkt tej działalności doznał ograniczeń ilościowych lub wartościowych w obrocie handlowym na krajowych lub zagranicznych rynkach towarowych, w następstwie wystąpienia czasowych ograniczeń, z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy, wwozu towarów na terytoria innych krajów (embargo), może liczyć na wsparcie finansowe ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
graniczenia, o których mowa wyżej, muszą spowodować spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż towarów lub usług, liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym, łącznie nie niższym niż 15%.
Wysokość spadku obrotów gospodarczych = stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 3 kolejnych miesięcy, przypadających w okresie po 6 sierpnia 2014 roku do dnia złożenia wniosku o przyznanie świadczeń, w porównaniu do łącznych obrotów z tych samych 3 miesięcy roku poprzedzającego.
Forma udzielanej pomocy
Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z tytułu:
-
przestoju ekonomicznego – do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych,
- obniżonego wymiaru czasu pracy do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych,
- składek na ubezpieczenie społeczne należnych od pracodawców,
- dofinansowania kosztów szkolenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy.
Przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem bezzwrotnej pomocy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mogą uzyskać uzupełniające informacje w Zespole Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Do pobrania: