Wymiana Młodzieżowa ,,Brand Yourself’’ już dobiegła końca, a my musieliśmy się pożegnaliśmy z wszystkimi uczestnikami, którzy przyjechali do Katowic. FRSP wspólnie stworzyła ten projekt razem z partnerami : Karaman YouthClub Association z Turcji, Fundacia Catalunya Voluntaria z Hiszpanii, Associazione Culturale Strauss z Włoch, NGO Youth Club Active z Estonii, Středisko volného času Déčko z Czech. Projekt został zrealizowany w ramach programu Erasmus+ i trwał cały tydzień.
Musimy przyznać, iż wymiana trwała, aż tydzień (23.11.20-29.11.20), a sam program był bardzo intensywny. Przez 7 dni, 36 osób z 6 różnych krajów miało możliwość rozwinięcia swojej wiedzy na temat przedsiębiorczości i swoich szans na rozwój, stworzyć własną koncepcję start-upu (od idei do planu wdrożenia ich pomysłu w życie), a także odnieść się krytycznie do szeroko pojętych social mediów i ich użyciu w globalnych strategiach marketingowych. Jak Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego, działająca w województwie śląskim dostrzegamy potrzebę i istotę włączania młodzieży w tego rodzaju wymiany i programy. Chcemy, aby młodzież dostrzegła jak ważna powinna być owa przedsiębiorczość w ich życiu, oraz dać im szansę na poznanie swoich rówieśników z innych krajów i wymianę dobrych praktyk i doświadczenia. Możemy powiedzieć z czystym sumieniem, iż dzisiejsza młodzież wcale nie jest leniwa, bez pomysłów czy ambicji. Sami byliśmy świadkami jak po 20 minutach pracy w grupie i burzy mózgów (z ang. brainstorming) mogła powstać koncepcja start-upu, która w niedalekiej przyszłości mogłaby stać się wielkim sukcesem.
Zatem, co robiliśmy i osiągnęliśmy przez te kilka dni? Na samym początku, jeszcze przed przyjazdem zagranicznych uczestników poprosiliśmy ich o przygotowanie prezentacji służącej tzw. dobrym praktykom, na temat start-upu, który powstał w ich regionie bądź kraju i z czasem okazał się wielkim sukcesem. Każda grupa z danego kraju musiała także przygotować się do wieczorka międzykulturowego, czyli przygotować prezentację bądź quiz na temat swojego kraju, oraz przywieźć coś tradycyjnego, charakterystycznego, pochodzącego z ich kraju (np. słodycze, przekąski). Dodatkową misją grupy przed przyjazdem do Polski było przygotowanie tzw. ice-breaking games i energizerów, które stanowią element rozgrzewkowy przed zajęciami i budują grupę jako całość.
Pierwszy dzień to zawsze moment, który wzbudza największe emocje, a każdy uczestnik czeka co wydarzy się w kolejnych dniach. Po krótkiej integracji mieliśmy przyjemność zorganizować pierwsze warsztaty z zakresu przedsiębiorczości, które przeprowadziła z nami dr Anna Dewalska – Opitek z katedry Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i wiceprezes Instytutu Przedsiębiorczości, Innowacji i Komunikacji Społecznej. Uczestnicy mieli okazję poznać przykłady firm, które osiągnęły sukces a zaczynały jako niewielki start-up, z jakich elementów materialnych i pozamaterialnych powinno składać się nowe przedsiębiorstwo, co determinuje jego sukces oraz cechy jakimi musi wykazać się przedsiębiorca, aby zaistnieć i utrzymać się na rynku. To tak w pigułce, nie zdradzając większych szczegółów. Po części teoretycznej, podzieleni na zespoły uczestnicy opracowywali własne modele start-upu, dzięki Bussines Model Canva. Każdy zespół miał chwilę na opracowanie swojego pomysłu i przedstawienie go reszcie grupy.
Warsztaty i zajęcia odbywały się metodami nie-formalnymi. Co to oznacza? Działaliśmy i uczyliśmy się myśleć i tworzyć w sposób aktywny, czasem ruchowy, nieszablonowy, odmienny od tego, którego jesteśmy nauczani w szkolnych latach. Czasami w trakcie zajęć uczestnicy musieli przejmować na chwilę odmienne rolę i stanowiska, wyjść ze swojej strefy komfortu. Ponadto, plusem korzystania z nieformalnych metod edukacji jest czas na refleksję, podsumowanie czy udzielenie informacji zwrotnej dotyczącej ich pracy po zajęciach warsztatowych ( z ang. feedback).
W trakcie wymiany zorganizowaliśmy warsztaty na temat social mediów tj. Facebooka i Instagrama, warsztaty o robieniu i edycji filmików reklamowych, zajęcia z public speakingu i PR pod okiem założyciela Icon Strategies, Michała Sobiłły oraz SEO i content marketingu, warsztatów prowadzonych przez wiceprezes FRSP- Natalii Germanek.
Ponadto, w ramach zajęć przeprowadziliśmy symulację giełdy oraz grę na temat podejmowania ryzyka. Każda grupa narodowościowa mogła również przez 1 dzień doświadczyć jak wygląda prowadzenie własnego Fanpage na Facebooku oraz tworzyć relację z naszej wymiany młodzieżowej, za pomocą innych social mediów. Chcesz dowiedzieć się jak poradzili sobie nasi uczestnicy prowadząc swojego Fanpage z wymiany? Kliknij tutaj, aby sprawdzić.
Jako coś ponadprogramowego postanowiliśmy wykorzystać zdolności naszych uczestników, którzy sami wyszli z inicjatywą i przeprowadzili warsztaty na temat hejtu oraz efektywnej sprzedaży z elementami odgrywania ról, a także warsztaty o dobrej komunikacji w formie gry.
Wieczory, ze względu na listopadową pogodę spędzaliśmy w większości w budynku, jednak była okazja też do wyjścia do centrum Katowic. Co robiliśmy wieczorami? Graliśmy razem w planszówki, organizowaliśmy wieczorki kulturowe, tańczyliśmy i śpiewaliśmy oraz się po prostu spędzaliśmy z sobą czas. Wszyscy zagraniczni uczestnicy mogli zwiedzić z nami Muzeum Śląskie oraz wyjść do Królestwa w ramach wydarzenia Multilanguage Tab, które jest świetną inicjatywą dla obcokrajowców zamieszkujących Katowicach i jego okolicach.
Wymiany młodzieżowe to nie tylko warsztaty i prezentację, ale także rozmowy i przeżywanie wspólne szoku kulturowego, długie dyskusję, wspólne zwiedzanie i przeżywanie momentów, a także dzielenie się z innymi swoją kulturą i doświadczeniem. Biorąc udział w wymianie młodzieżowej otwierają się horyzonty, szlifuje się j. angielski w praktyce i tworzą się znajomości na całe życie. Z pewnością damy Wam znać o kolejnej wymianie młodzieżowej, którą będziemy organizować.
Sama inicjatywa powstania tego projektu wyszła od młodzieży działającej w FRSP, która dostrzegła potrzebę stworzenia międzynarodowego projektu w Katowicach. Młodzież ta, na co dzień interesuje się tematyką: social mediów, przedsiębiorczością i start-upami. Zatem, drogi czytelniku, jeżeli od dłuższego czasu masz pomysł na własny projekt wymiany młodzieżowej i chciałbyś/abyś ją zorganizować w woj. śląskim zgłoś się do nas. Chętnie pomożemy !