Blue Generation

Projekt Blue Generation inspiruje oraz zachęca młode osoby (15-29 lat) by rozpocząć stabilną karierę zawodową w obszarze gospodarki morskiej i oceanicznej. Projekt łączy ze sobą ekspertów z zakresu niebieskiej gospodarki oraz organizacje młodzieżowe aby te wymieniały się potrzebą wiedzą, ścieżkami kariery zawodowej, wolnymi stanowiskami pracy oraz ofertami staży/praktyk.

 
Projekt jest współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków EOG i Funduszy Norweskich w ramach Funduszu na rzecz Zatrudniania Młodzieży.

Metryczna projektu:
Wartość projektu: 1 781 137,00 euro (ponad 7 300 000 zł)
Wysokość dofinansowania:
1 513 997,00 euro (ponad 6 200 000 zł)
Typ projektu: aktywizacja zawodowa osób młodych w obszarze gospodarki morskiej
Źródło finansowania: EEA and Norway Grants Fund for Youth Employment
Okres realizacji: czerwiec 2018 – sierpień 2022
Czas realizacji: 51 miesięcy
Numer projektu: EOG 2017-1-263

Oficjalna strona internetowa: https://www.bluegeneration.org/index.php/en/

Aktualności:

Przełom roku 2018 i 2019 był pracowity w projekcie The Blue Generation. Promocja projektu, seminaria i wydarzenia odbyły się w kilku krajach, głównie na Półwyspie Iberyjskim.

30 listopada 2018 w Brukseli odbyło się spotkanie reprezentantów Norwegii, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) i Norweskiego Funduszu Dotacji dla Młodych Pracowników. Kyriakos Lingas, reprezentujący przedsiębiorstwo Militos Consultin S.A., które jest partnerem projektu The Blue Generation oraz Silja Teege pracująca dla Sea Teach zaprezentowali cele i założenia projektu i etapy jego wdrażania oraz wyrazili nadzieję na pozytywne rezultaty.

W projekcie The Blue Generation udział bierze jedenastu partnerów pochodzących z dziewięciu państw: Grecji, Bułgarii, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Norwegii, Islandii, Belgii i Niemiec, a jego fundatorami są Islandia, Liechtenstein i Norwegia, jako członkowie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) i Norweskiego Funduszu Dotacji dla Młodych Pracowników.

3 i 7 maja 2019 roku przedstawiciele hiszpańskiego przedsiębiorstwa Sea Tech odbyli spotkania z młodymi ludźmi w mieście Pallma de Mallorca. Seach Tech, założone w 2003 roku, zajmuje się konsultingiem do spraw budowy statków i jest jednym z koordynatorów projektu The Blue Generation. Spotkanie odbyło się w urzędzie pracy, a wzięli w nim udział ludzie w wieku poniżej 30-stu lat zainteresowani ofertami pracy w obszarze The Blue Economy.

Najważniejszym jednak wydarzeniem w promocji projektu The Blue Generation było wydarzenie nazywane Europejskim Dniem Morza, które w tym roku odbyło się w Lizbonie w dniach 16-19 maja. Jest to dwudniowe wydarzenie organizowane każdego roku, dzięki któremu europejska społeczność morska może się spotkać, znaleźć kontakty i omówić potencjalną współpracę. W tym roku tematyka wydarzenia objęła przedsiębiorstwa, badania, innowacje i inwestycje, ponieważ to one mogą zapewnić zrównoważony rozwój technologii i usprawnić gospodarkę oceaniczną.

16 maja odbyły się darmowe warsztaty zorganizowane przez Sea Tech. Były one idealną okazją do omówienia aktualnych ofert pracy w dziedzinie gospodarski morskiej i oceanicznej, które mogłyby zainteresować młodych ludzi. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z przewodnikiem The Blue Career Guida, a także dowiedzieć się więcej na temat tego, na czym polega działalność projektu The Blue Generation Project. Prowadzący warsztaty mieli za zadanie zainspirować uczestników w wieku 15-29 lat do podjęcia decyzji o znalezieniu pracy w jednym z obszarów, w jakich działa The Blue Economy.

Opublikowany został także przewodnik dla młodych ludzi o tym, jak związać swoją karierę z gospodarką morską i oceaniczną. Przeczytać oraz pobrać go można tutaj: Zobacz